Endnu et fantastisk år for Aars Svømmeklub

Af Ture Damtoft, Onsdag, 19/02/2020 11:00

SVØMNING: Aars Svømmeklub har haft endnu et år med mange aktiviteter.

Medlemstallet ligger stabilt på knap 1.200 medlemmer, og med de nuværende haltider har klubben ikke plads til flere medlemmer, fortalte formand Jimmy Krøier Sørensen til klubbens generalforsamling.

- Med det kommende svømmecenter får vi heldigvis mulighed for at tilbyde endnu flere børn, unge og voksne svømmeundervisning og give vores konkurrencesvømmere samme træningsmuligheder som i andre klubber. Det nye svømmecenter giver mulighed for, at vi kan have svømmeundervisning samtidig med offentlig åben, så alle bliver tilgodeset, sagde Jimmy Krøier Sørensen, der ligesom alle adnre i klubben ser frem til det nye svømmecenter.

Det kommer enten til at indeholde et 50 meter bassin, der kan deles, eller som minimum to separate svømmebassiner på 25 meter samt én og tre meter vipper. Dertil kommer terapi-/varmtvandsbassin, børnebassiner, stor fællessauna m.m.

Stor breddeklub

- Desuden er det vigtigt, at der bliver nem adgang til alle bassiner for personer med fysiske skavanker og handicaps, så de også kan benytte svømmecentret, for det er måske deres eneste mulighed for træning, understregede Jimmy Krøier Sørensen.

Aars Svømmeklub er en stor breddeklub, der har hold for alle aldersgrupper og niveauer. Udover bredden har klubben også fokus på talentudvikling med konkurrencesvømning og udspring.

Derfor er Aars Svømmeklub også en af de svømmeklubber, der tager ansvar og arrangerer stævner, så det nye svømmecenter skal også være til afholdelse af større stævner.

- Her vil jeg gerne nævne vore mange officials, hjælpere og vores nye overdommer Bo Falch, for uden jer er det ikke muligt at deltage i stævner - så stor tak for det, sagde Jimmy Krøier Sørensen.

Må yde for at nyde

Konkurrencesvømmerne er i denne uge på træningslejr i Fjerritslev med masser af træning, hygge og socialt samvær, så de bliver toptunet til forårets mange stævner.

For at nyde må man også yde, og det har svømmerne gjort, da de sidste år bl.a. solgte skrabelodder, lodsedler og delte brochurer ud.

- Vi sætter stor pris på vores konkurrencesvømmere, der for manges vedkommende også er trænere og hjælpetrænere i klubben, ligesom de er en stor hjælp til vores to årlige Flipper Cup stævner for børneholdssvømmere. Det er også dem, der arrangerer og afvikler klubbens to sommerskoler Aqua Camp og Rescue Camp. Så, uden deres kæmpe indsats ville det ikke være muligt - så stor tak til jer, sagde Jimmy Krøier Sørensen.

Udover Flipper Cup, Aqua Camp og Rescue Camp, arrangerede klubben i foråret 2019 både Nordjyske Cup, Trip Trap udspringsstævne og 3. Himmerlandsturnering.

- Arrangementer der forløb perfekt så stor tak til alle, som gav en hånd med. 2019 blev endnu et fantastisk år for Aars Svømmeklub, sagde Jimmy Krøier Sørensen.

Sidst i oktober arrangerede klubben det største hjemmestævne nogensinde - regionsmesterskaberne med overnatning og spisning på Østermarkskolen for nogle få hundrede svømmere.

Det hele forløb til stor tilfredshed for alle, og Aars Svømmeklub beviste, at den kan håndtere også større mesterskaber.

- Så bare kom med det svømmecenter, for vi er klar til større hjemmestævner i samarbejde med Dansk Svømmeunion og Dansk Udspring, sagde Jimmy Krøier Sørensen, der sluttede med at takke de øvrige i bestyrelsen for godt samarbejde i løbet af året.

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"